A Codespring nagy múltú mentorprogramjának egyik legfelemelőbb pillanata, amikor konferencián is bemutatják azokat a projekteket, amelyeken lelkes csapataink akár egy egész éve dolgoznak. Ilyen élményben volt része idén szeptemberben a Codespring gyakornokainak és mentoraiknak, akik a Horvátországban megtartott SISY 2024 konferencián prezentálhatták tavaly nyáron megkezdett munkájuk eredményét.

A közel tizenöt éve működő Codespring Mentorprogramban már több száz informatika szakos erdélyi egyetemista vett részt. Nagymúltú mentorprogramunk túlmutat a hagyományos nyári gyakorlat fogalmán: a folyamat része egy szakmai képzéssorozat, amely után a hallgatók csapatokba szerveződve egy adott projekten dolgoznak, amelyet a nyári gyakorlat lezásársa után továbbvihetnek csoportos projektre, államvizsgára és tudományos diákköri konferenciákra. Ebben a Codespring|Softech szoftverfejlesztő munkatársai végigkísérik őket, a projekt megtervezésétől az egyetemi diploma vagy a konferencián elért helyezés megszerzéséig.

SISY 2024: nemzetközi szakmai kapcsolatteremtés a cél

A Codespring legrátermettebb csapatai rendszeresen részt vesznek többek közt a SISY konferencián (International Symposium on Intelligent Systems and Informatics) is, amelyet a budapesti Óbudai Egyetem, a Szabadkai Műszaki Egyetem, a Horvátországi Északi Egyetem, a pólai Juraj Dobrila Egyetem, valamint az Elektromos és Elektronikai Mérnökök Intézetének Rendszerek, Ember és Kibernetika–számítástechnikai Bizottsága (IEEE SMC Technical Committee on Computational Cybernetics) idén 22. alkalommal szervezett meg, a horvátországi Pólában.

Amint a kétnapos konferencián elhangzott, a 2024-es SISY szimpózium célja, hogy lehetőséget biztosítson az intelligens rendszerek területén kutatóknak a tudományos kapcsolatok bővítésére. A szervezők igyekeztek elősegíteni, hogy a különböző intézmények kutatói és oktatói közös kutatási területeket találjanak, közös projekteket dolgozhassanak ki.

Színvonalas projektekkel volt jelen a Codespring

A SISY 2024-re az informatika és az intelligens rendszerek témájában 150 előadás közül 101-et választott ki a zsűri – a horvát, magyar, ausztrál, szlovák, svájci, japán, román, iráni, szlovén, kazah, orosz, angol, lengyel, szerb, libanoni, iraki, dán, spanyol és bangladesi, német és thaiföldi kutatók és egyetemisták angol nyelven tartották bemutatójukat. A rendezvényre a Codespring|Softech 5 mentorprogramos projektje is meghívást kapott – gyakornokaink Informatika és Intelligens Robotika szekcióban mutatták be színvonalas dolgozataikat, amelyekbe hatalmas munkát fektettek:

Okos kesztyű – V. Dávid (Mentorok: P. Katalin, F. Ferenc, S. Csaba)
IoT Thread Matter – Sz. Levente, K. Elek-Ákos (Mentorok: G. Csaba, Sz. Zsolt, S. Ákos, S. Csaba)
Parker – K. Tibor, M. Péter (Mentorok: N.-S. Norbert, Zs. Ákos, S. Csaba)
Parking lot visualiser – F. Mátyás, G. Máté (Mentorok: F. Lóránt, Z. Attila, S. Károly)
Egyensúlymegtartó robot – Cs. Alex (Mentorok: K. Zsolt, Gy. Endre)

Szélesebb perspektívák

„A 2024-es SISY konferencia nagyszerű lezárása volt a mentorprogramos kalandunknak, amelyet az előző két évben, az egyetem mellett valósítottunk meg. A szakmai előadások során, amelyek keretén belül a saját nyári gyakorlatos projektünket is bemutattuk, más diákok és szakemberek munkáit is megismerhettük, ami segített tágabb perspektívába helyezni saját projektünket” – foglalta össze élményeit egyik diákunk, Péter.

„Már a jelentkezési folyamat során kapott pozitív visszajelzések is megerősítettek abban, hogy a kutatásom releváns és értékes. Diákként különösen nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy egy ilyen színvonalas szakmai eseményen vehettem részt, amely nemcsak hallgatóknak szól, hanem a szélesebb szakmai közösségnek is. A kutatásunk elfogadása azt mutatta, hogy a befektetett munka valóban számít, függetlenül attól, hogy diák vagy tapasztalt szakember vagyok” – egészítette ki Ákos. Hozzáfűzte: büszkeséggel tölti el, hogy projektje technológiai szempontból az elsők között kezdődött a saját területén, s így komoly szakmai tudással bíró mentorai számára is újat mutatott.

Gyakornokból elkötelezett mentorok

A Codespring Mentorprogram életciklusának örvendetes fejleménye, hogy a cégünknél gyakorlatozó informatikushallgatók olyan mentorok szakmai irányításával végezhetik feladataikat, akik maguk is gyakornokként kezdték nálunk pályafutásukat. Így olyan rálátással bírnak a folyamatra, amely még értékesebbé teszi mentori munkásságukat – elkötelezettségüket mi sem bizonyítja jobban, mint hogy szívvel-lélekkel készültek diákjaikkal a bemutatókra, és az előadást is lelkesen követték végig.

„A konferencia különösen fontos volt számomra, hiszen egy mentoráltam, akivel több mint egy éve dolgozom együtt, itt tartotta élete első nemzetközi előadását, és számomra is ez volt az első alkalom, hogy egy tudományos cikk publikálásában részt vehettem. A SISY konferencia rengeteg érdekes előadást tartogatott, de számomra a legfontosabb pillanat a mentoráltam előadása volt. Rengeteget készültünk rá, és úgy gondolom, hogy Alex sikeresen vette a bemutató alatt felmerülő technikai akadályokat, sikeresen be tudta mutatni a dolgozatot” – foglalta össze pozitív élményeit Zsolt, újdonsült mentor.

„Több mint egy év telik el a szakmai gyakorlat elkezdése és a dolgozatok SISY-n történő bemutatása között. Én úgy gondolom, hogy ez a leginkább letisztult formája a közel egyéves munkafolyamat bemutatásának” – emelte ki Katalin. Úgy érzi, mentorként nagyon szép végigkövetni a projektet az ötletbörzétől addig, hogy a diákok bemutatják azt egy nemzetközi konferencián – s a jól végzett munka után egy horvátországi konferencia egyfajta jutalomkirándulásnak is tekinthető mind a diákok, mind a mentorok számára.

Feltöltő utazás, festői helyszínek 

A helyszínként szolgáló város ugyanis a szakmai kapcsolatok lehetősége mellett páratlan látnivalókkal is várta a látogatókat. A konferencia lezárulta után, délutánonként a Codespring csapata a csodás horvát tengerparton pihent – a merészebbek a szeptemberi tengerben is megmártóztak –, valamint bejárták Póla és Rovinj lenyűgöző városait. „A hazaút napján meglátogattuk még Rovinjt is, amely az egyik legszebb tengerparti város, ahol eddig jártam. A város varázsa rögtön magával ragadott minket. Az óváros színes házai, a macskaköves utcák és a tenger illata különleges atmoszférát teremtettek. Felmentünk a Szent Eufémia-templomhoz, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt a városra és az Adriai-tengerre. Tökéletes egyensúly volt a munka és a kikapcsolódás között” – foglalták össze munkatársaink élményeiket.