A Codespring nyári szakmai gyakorlatán, marosvásárhelyi irodánkban 2024-ben tizenhárom diák vett részt. A közel három hónapos projektmunka eredményeit ma, augusztus 29-én mutatták be tanáraiknak, mentoraiknak és cégünk munkatársainak.
Marosvásárhelyen idén 13 diák nyert felvételt a marosvásárhelyi Sapientia EMTE hallgatói közül. A Codespring mentorprogram szerves része a nyári szakmai gyakorlat. Mindhárom irodánkban a képzés első szakaszában a résztvevők megpályázták a témaköröket, majd egy rövid elméleti képzést követően minden csapat, dedikált mentorok közreműködésével, hozzálátott a kiválasztott projektek kivitelezéséhez.
A közel három hónapos szakmai gyakorlat eredményét végül bemutathatták a Sapientia EMTE Informatika karán oktató tanáraiknak, mentoraiknak és a Codespring munkatársinak. Minden bemutatót rövid beszélgetés követett, amelyen a projektet bemutató csapat megválaszolta a hallgatóság kérdéseit, illetve reagálhatott a munkájukhoz fűzött építő jellegű megjegyzésekre.
A Codespring nyári szakmai gyakorlaton bemutatott projektek
3KCAL
A 3Kcal egy kalóriaszámláló alkalmazás. Fontosabb funkciói közé tartozik: AI model használatával kép alapján táplálkozási adatok meghatározása, illetve az elfogyasztott ételek és ezek adatainak hozzáadása, számon tartása. Az elfogyasztott ételeket egy Meal Line-funkció keretén belül jeleníti meg. Továbbá az applikáció lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy receptek összeségéből kedvére böngészhessen. A felhasznált technológiák közül néhány: Flutter, Python, NodeJS, Docker, Kubernetes.
EventHub
A projekt során egy eseménykezelő weboldalt hoztak létre, amely microservice architektúrán alapul. Négy fő szolgáltatást tartalmaz: egy Next.js alapú webalkalmazást, egy .NET API-t PostgreSQL adatbázissal, egy importáló szolgáltatást, amely scraping technikával, valamint a Facebook Graph API használatával gyűjt adatokat eseményekről, illetve egy AI Scrapert, amely mesterséges intelligencia segítségével automatikusan gyűjt linkek alapján különféle eseményekről információkat. A weboldal négy különböző szerepkört különböztet meg: vendég, felhasználó, adminisztrátor valamint szuperadminisztrátor, melyek különféle jogokkal rendelkeznek az események megtekintésétől egészen azok részletes szinkronizálásáig. Az autentikáció a Next-Auth és Auth0 segítségével történik, amely lehetővé teszi a Google-bejelentkezést és a role-based Json Web Tokenek létrehozását.
Skinology
A Skinology mobilalkalmazás segítséget nyújt a felhasználóknak abban, hogy jobban odafigyeljenek bőrük állapotára, és a rutinok követésével igényesebben ápolhassák azt. Mottónk: „Healthy skin, happy you!”
Az alkalmazás egyik funkciója, hogy többletinformációt nyújt kedvenc bőrápolási termékeink összetevőiről. A felhasználók kiválaszthatnak egy fotót a galériából vagy készíthetnek saját fotót az összetevők listájáról – ezt követően az alkalmazás egyesével elemzi az összetevőket, és részletes leírást ad arról, hogy mire jók. Ezenkívül az alkalmazás lehetőséget biztosít bőrápolási rutinok létrehozására és azok lépéseinek megadására, így a felhasználók könnyedén követhetik napi bőrápolási szokásaikat, és emlékeztetőt kaphatnak az egyes lépésekről.
SmartHome
A SmartHome egy okosotthon- vagy akár okosiroda-tervező és -menedzselő felület. A projekt két részből áll: egy mobilapplikációból, amely segítségével a felhasználók megfigyelhetik az adott épületben található szenzorok és okoseszközök által mért környezeti információkat (pl. hőmérséklet, páratartalom, ajtók, illetve ablakok állapota), valamint egy webes adminfelületből, ahol az adminisztrátori jogosultsággal rendelkező felhasználók kezelik a többi felhasználót. Ezen felül létrehozhatnak szobákat, azok tervrajzát és a bennük elhelyezett szenzorok pozícióját is megadhatják, majd a szinttervező segítségével elhelyezik a szobákat a különböző emeletekre. Ezeket a kész emeleteket és szobákat jeleníti meg a mobilfelület, ahol az okoseszközöket bizonyos szabályoknak megfelelően vezérelni is lehet majd.
Továbbá minden épületben lokálisan fog futni egy Raspberry PI segítségével egy helyi szerver, ahová a felhasználók adatai és minden egyéb információ kerülni fog. Ez a rendszer lokális központi egysége, amely összeköttetésben áll majd egy HomeAssistant okoseszköz-kezelővel, amely biztosítja ezen eszközök zökkenőmentesebb regisztrálását, vezérlését és az adatok elérését.
TippWizard
A TippWizard alkalmazás célja, hogy lehetővé tegye a felhasználóknak, hogy kedvenc focicsapatukra tippekkel fogadjanak és versenyezzenek egymással. A felhasználóknak lehetőségük van csapatokon belül versenyeken részt venni és megtenni a tétjeiket. A pontozást a csoport létrehozója határozza meg. Egy verseny egy bajnokság meccseire való tippelést takar. Az alkalmazás egy weboldal, amelynek frontendjét React és TypeScript használatával valósították meg, a modern dizájn érdekében MUI-komponenseket alkalmaztak. A backendért a C# felelt, míg az adatbázist .net és postreSQL-lel valósították meg.
Vitalink
Tekintettel arra, hogy napjainkban az okostelefonok a lakosság több mint 86%-ának napi használati eszközei, érdemes lenne egy olyan applikációt kifejleszteni, amely segíthet az embereknek nyomon követni a szívük egészségét. A Vitalink egyszerű és intuitív módon biztosít személyre szabott adatokat a pulzusunkról, anélkül, hogy plusz eszközt kellene vásárolni. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy rendszeresen ellenőrizzék szívritmusukat és nyomon követhessék családtagjaik eredményeit is. Az applikáció folyamatosan frissülő információkkal és figyelmeztetésekkel segít figyelemmel kísérni a szívritmust és annak változásait. A Vitalink célja, hogy támogassa a tudatos egészségmegőrzést és hozzájáruljon a kiegyensúlyozott, egészséges mindennapokhoz.
Gratulálunk a diákoknak az igényes, alapos munkájukhoz! Továbbá köszönjük a mentorálásban részt vevő kollégáink kitartó és odaadó munkáját, különösen, hogy a Codespring nyári szakmai gyakorlatának ideje alatt programozói munkájuk mellett napi szinten konzultáltak a diákokkal.
A nyári szakmai gyakorlat szervezője a Codespring | Softech, Erdély egyik legismertebb szoftverfejlesztő cége. Több mint 25 éve organikusan növekedik, és kiemelten támogatja a folyamatos fejlődést elősegítő tevékenységeket munkatársai és mentorált diákjai számára.
A Codespring nyári szakmai gyakorlata minden évben kiváló lehetőséget kínál azoknak a diákoknak, akik programozóként, fejlesztőként képzelik el karrierjüket.
A nyári szakmai gyakorlat a Codespring Mentorprogram szerves része, amely során a diákok magyar nyelven, dedikált mentorok támogatásával, általuk választott projekten dolgozhatnak kolozsvári, marosvásárhelyi vagy székelyudvarhelyi irodánkban.